В інтерв’ю Микола Бабенко розповів, що очікувати українському свинарству в 2021 році, як зупинити падіння свинарства і дати поштовх його розвитку в Україні.
– Пане Миколо, як ви оцінюєте через 6 місяців ситуацію в свинарстві?
Всі умови склалися саме так, що в 2021 році шанс утриматися в ринку мають лише ефективні бізнеси, які мають конкурентну собівартість.
– Чому так трапилося?
Перше причина – перевитрати кормів. Якщо порівняти свинарство України, навіть, з ЄС, в 2019 році витрати кормів у собівартості свиней були більші на 40%, це при тому, що завдяки меншим цінам на сировину, корми в Україні були дешевші на 30%.
Друга – подорожчання зернових на 50%. Відповідно в кого свинарство було неефективним – стане ще більш неефективним, а по факту буде просто приносити великі збитки.
Третя причина – ціни на свиней будуть зменшуватися і далі. Сусідство з ефективним вирощуванням свиней в країнах ЄС і надлишок там виробництва свинини – не можна ігнорувати. Тисне на ціни на свиней зменшення споживання м’яса через карантин і закриття закладів харчування. Навіть, новорічні свята через COVID-19 будуть під загрозою, що може ще зменшити попит на м’ясо. />
– Який вихід ви бачите для свинарів?
Всіх, хто працює в тваринництві і переробці, об’єднує постачання доступних, поживних продуктів українцям або на зовнішні ринки. Такий результат створюється комбінацією трьох факторів: ефективність виробництва; керування витратами та створення доданої вартості. Корми, ветпрепарати, вирощування, м’ясопереробка, торгівля — це один ланцюг, а не просто окремі галузі з власною мотивацією, принаймні так має бути. Тож логіка дуже проста — весь ланцюг має працювати злагоджено, а не в протистоянні свинарства, переробки і торгівлі.
Ми маємо взаємодіяти з користю для споживача, а не фіксуватися лише на одній ланці. Власне, це я і бачу своїм головним завданням на посаді виконавчого директора Асоціації «М’ясної галузі» — сприяти консолідації галузі, спільно з партнерами і учасниками Асоціації створювати нові механізми взаємодії, вчасно реагувати на потреби всього ланцюга від поля до столу, представляти інтереси учасників на рівні державних установ.
Наскільки складним є процес інтеграції підприємств?
Програми, системи автоматизації процесів, які зараз є на ринку, вирішують питання консолідації швидко й ефективно. Це те, що в принципі має бути впроваджено на кожному сучасному підприємстві, щоби бути конкурентоздатними на українському і глобальному ринках. Але, сьогодні, за нашими оцінками, не більше 10% тваринницьких комплексів мають такі системи. Втрачається ефективність, собівартість часто перевищує ринкові ціни.
Програмне забезпечення управління свинокомплексом дозволяє повністю персоналізувати задачі і процеси, додавати зв’язки і узгоджувати роботу з новими контрагентами, в реальному часі контролювати собівартість тощо. У компаній, які виробили нову функціональну оргструктуру та впровадили ефективну систему управління процесами, проблем з об’єднанням не має бути.
12.01.2021
Источник: https://ybiz.com.ua/